75 rocznica Akcji pod Arsenałem

„Trzaskać!” – tym hasłem wydanym przez dowódcę Oddziałów Dyspozycyjnych Kedywu, mjr Kiwerskiego, rozpoczęła się 75 lat temu, 26 marca 1943, w okupowanej Warszawie, operacja Grupy Szturmowej Szarych Szeregów, zwana Akcją pod Arsenałem. W akcji tej o kryptonimie „Meksyk II”, 28 członków Szarych Szeregów pod dowództwem Stanisława Broniewskiego „Orszy”, odbiło w pobliżu Arsenału u zbiegu ulic Bielańskiej, Długiej i Nalewek z rąk Gestapo Janka Bytnara „Rudego” i 20 innych więźniów.

Udana akcja została przeprowadzona, kiedy aresztowani przez Gestapo „Rudy” i Henryk Ostrowski „Heniek” – obaj dowódcy hufców Grup Szturmowych Szarych Szeregów –  byli przewożeni po przesłuchaniach z siedziby Gestapo w alei J. Ch. Szucha 25 do więzienia Pawiak przy ul. Dzielnej 24/26.

Niestety „Rudy” zmarł 30 marca 1943 r. w wyniku obrażeń zadanych mu przez Niemców w trakcie tortur. Tego samego dnia zmarł też inny uczestnik Akcji pod Arsenałem i zarazem przyjaciel „Rudego”, podhartmistrz Aleksy Dawidowski „Alek”.  „Alek” doznał w trakcie akcji ciężkich ran postrzałowych brzucha. 2 kwietnia 1943 w szpitalu zmarł, również w wyniku odniesionych ran, Tadeusz Krzyżewicz, „Buzdygan”, podharcmistrz, członek warszawskich Grup Szturmowych, plutonowy podchorąży i żołnierz Armii Krajowej.

Następnego dnia po Akcji pod Arsenałem, 27 marca 1943, w odwecie Niemcy rozstrzelali na Pawiaku 140 Polaków i Żydów.

Krew nas zalewa, jak czytamy w izraelskich, brytyjskich, amerykańskich czy niemieckich gazetach, że naród polski wcale nie był ofiarą drugiej wojny światowej, tylko współsprawcą Zagłady. Nie pozwolimy na to, żeby cześć takich ludzi jak „Rudy”, „Alek” czy „Buzdygan”, którzy zginęli za swoją Ojczyznę,  była kalana przez potomków hitlerowców czy też wnuków żydowskich sędziów, prokuratorów i ubeków, którzy mordowali Polaków w czasach stalinowskich, a później w 1968 r. wyjechali do Izraela.

Film został zrealizowany przez 20 Środowiskową Drużynę Starszoharcerską im.Jana Bytnara ps. “Rudy”.

Grafika wektorowa Znaku Polski Walczącej u góry strony została stworzona przez Wikipedystę i  emerytowanego nauczyciela informatyki Bastianow (Bastian).