Powstanie w Getcie Warszawskim: Kampania społeczna Instytutu Pamięci Narodowej

Jürgen Stroop, SS-Gruppenführer, niemiecki nazista, zbrodniarz hitlerowski, był odpowiedzialny za krwawe stłumienie powstania w getcie warszawskim. W maju 1943 napisał tzw. Raport Stroopa, opisujący niemiecką wersję wydarzeń podczas powstania.

16 kwietnia 2018 r. Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował oryginał raportu Stroopa i zainicjował kampanię społeczną przypominającą heroizm powstańców w getcie warszawskim. Twarze bojowników żydowskich – znane ze zdjęć z raportu likwidacji getta dowódcy SS Jürgena Stroopa – można oglądać w prasie, metrze czy tramwajach.

“To był dramatyczny krzyk ludności żydowskiej, która przed śmiercią chciała wyrazić swój sprzeciw i chwycić za broń. Pokazujemy dokument, który dowodzi, że niemieckiemu okupantowi nie wystarczyło zabić, on musiał zniszczyć wszystkie materialne dowody życia ludności żydowskiej w Warszawie” – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek podczas prezentacji oryginału raportu Jürgena Stroopa w Archiwum IPN w przeddzień 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Szczegóły dotyczące akcji IPN i raportu Stroopa można znaleźć tutaj.

Zdjęcie: Okładka Raportu Stroopa (Wikipedia).

 

Top