Stanowisko Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey City

Z wielkim niepokojem przyjąłem komunikat burmistrza Jersey City Stevena Fulopa o zamiarze usunięcia i przeniesienia Pomnika Katyńskiego w inne miejsce.

Odsłonięty w maju 1991 r. na prestiżowym Exchange Place w Jersey City Pomnik Katyński autorstwa mistrza Andrzeja Pityńskiego stał się trwałym świadectwem polskości w Ameryce i prawdy o sowieckiej zbrodni popełnionej na Polakach.

Monument skrępowanego polskiego oficera z wbitym w plecy sowieckim bagnetem, łącznie z okalającymi go pamiątkowymi tablicami poświęconymi zagłodzonym syberyjskim zesłańcom i ofiarom zamachu terrorystycznego 11 września 2001 r., ma również swój wymiar uniwersalny.

Nieprzypadkowo Pomnik Katyński w Jersey City jest dziełem uchodźcy. Powstał z wysiłku polskich imigrantów i weteranów II wojny światowej, którzy walcząc z niemieckim i sowieckim totalitaryzmem, właśnie na ziemi amerykańskiej szukali wolności i schronienia.

Instytut Pamięci Narodowej kategorycznie sprzeciwia się usunięciu Pomnika Katyńskiego z Exchange Place w Jersey City,  w związku z czym postanowiłem przedstawić swoje stanowisko mieszkańcom i władzom Jersey City.

 

dr Jarosław Szarek
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

Wersja angielska: The position of the President of the Institute of National Remembrance in the matter of the Katyn Monument in Jersey City


Zdjęcie: Pomnik katyński w Jersey City, New Jersey. Copyright: Eleanor Lang, CC BY-SA 3.0. Źródło: Wikipedia.